![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

(x)
(x)
Blogvilág java
- Mi az a blog?
- 23 kerdes jovobeni bloggereknek - Jo-e neked a bloggolas?
- Hogyan alapozzuk meg a weben hírnevünket bármilyen témakörben?
- 120 nap alatt a semmiből 2000 olvasó
- Miért nem reagálnak egymásra a magyar blogok?
Linkek
Saját blogok:- Freeblog Sablonok
- Geeklány
- Focusize
- SEO blog - Longhand
- Link building blog
- Marketing Izék
- Bodzasfanta blogdolgai
- Wyctim blogelete
- Blogról | doransky
- IT Megoldások
- Keresőoptimalizálás, keresőmarketing, SEO blog
- Webmánia
- daily blog tips
- doshdosh
Partnerek
Szerzői jogok


- Mi az a blog?
- 23 kerdes jovobeni bloggereknek - Jo-e neked a bloggolas?
- Hogyan alapozzuk meg a weben hírnevünket bármilyen témakörben?
- 120 nap alatt a semmiből 2000 olvasó
- Miért nem reagálnak egymásra a magyar blogok?
A turulcsiripet is jegyző Tóth Benedek régi blogját olvasva egy nagyszerű írásra leltem Blogolási hibák címmel. Már csak azért is nagyszerű, mert 2 évvel megalkotása után is teljesen értékálló. Kiemletem a főbb pontokat, ahol más véleménnyel rendelkezem, ott kiegészítettem.
Fontos a téma állandósága illetve az író integritása. Legyen fix téma és attól soha ne szakadjunk el túlságosan!
Ne “hanyagoljuk el” a blogot hosszabb ideig. De legalább annyira nagy hiba a kényszeresség. Ha nincs téma nem kell gagyi semmitmondó cikkeket írni. (Ha viszont túl sok téma van, akkor érdemes ezekből bespájzolni, és a témamentes időszakokra elmenteni. Ha csak nem a legfrissebb híreket fordítjuk, akkor ezek pár hónap elteltével még felhasználhatóak lesznek.)
Blog szempontjából fontos a jó cím és a jó bevezető (un.: excerpt, szó szerint “kivonat”).
A blog esetében lehetőség van arra (sőt a legtöbbször ez az alapértelmezett), hogy a kezdőlapon a cikk egésze megjelenjen. Ez általában nagy hiba. (Tapasztalatok szerint célszerűbb, ha a cikk egésze megjelenik. )
A blogbejegyzés hossza akármekkora lehet, de ne legyen terjengős, se túl tömör. Szerintem 3-4 bekezdés az ideális, de ha van mondandó, akkor akármekkora lehet.
A blog nem olyan kötött formailag. A bejegyzés egy egységként kezelendő, ne kalandozzon el, de a “bevezetés, tárgyalás, befejezés” modell itt is érvényes.
A személyesség/szakmaiság arányát nehéz belőni. Írjuk le a véleményünket, esetleg a cikk háttértörténetét.
Tehát, ha a mosásról szóló blogunkban egy jó módszert ismertetünk arra, hogy megtaláljuk a piros zoknit a fehér ingek között, mindenképp írjuk le a következőket:
- ez azért van, hogy ne gyártsunk egy csomó rózsaszín ruhadarabot (miért)
- velem is előfordult már (összekacsint)
- szerintem a módszer nehézkes, mert… (összefoglaló vélemény)
- akkor lehet praktikus, ha… (az én “következtetésem” ellen szóló érvek)
- nem igaz, hogy bizonyos mosóporokkal megakadályozható a probléma (a témához kapcsolódó személyes, de “szakmailag” megalapozott álláspont)
A hozzászólások is a blog részei és kezelésük sok problémát vet fel. Lehetőleg soha ne töröljünk hozzászólást! (Lásd még: blogetikett)
A tematikus blog, nem olyan mint egy kocsmaasztal, ahol külső emberek véletlenül hallanak meg dolgokat. A tematikus blog igenis médium! Amit nem akarsz a fotóddal, neveddel és címeddel együtt a városban kiplakátolva látni azt ne írd le! Az üzleti és egyéb titok “szentségére” figyelni kell!
Kapcsolódó bejegyzések:
Mi az a blog?
23 kérdés jövőbeni bloggereknek - jó-e neked a bloggolás?
10 tipp bloghoz
Milyen hosszú legyen egy bejegyzés?
Témaválasztás
Egy blog sok témával vagy témánként egy blog?
Hogyan váltsunk témát
További érdekes témák, ötletek a Blogfórumon.
Eddig 7 komment érkezett (
)
Mondj valamit
A szövegben nem lehet HTML-t használni, a linkeket pedig automatikusan aláhúzzuk. Az email cím megadása kötelezõ, de az oldalon nem jelenik meg. Ha van felhasználóneved, itt bejelentkezhetsz.
Az IP címedet megjegyezzük, de ezt csak a komment spam jellegének vizsgálatához használjuk fel.
1. human 2008. 07. 15. 22:10
"Lehetőleg soha ne töröljünk hozzászólást!"
Ahahahahhhahaha, kösz a felvidítást (még ha idézet is volt)
2. human 2008. 07. 15. 22:11
hosszabban: pont az értelmes kommenteket vesztheted el, ha minden sz*rt bennhagysz.
3. Varsányi Martina 2008. 07. 15. 22:58
@Human: jó látni, hogy valami örömöt okoz neked :) legtöbbször csak morogsz :P Még ha Grissom ott is hagyja a CSI-t. (Upsz, ennek nem itt a helye.)
De ha a hozzászólások egy beszélgetés fonalát adják, közösség épülését, akkor a törlésnek nem sok helye van.
4. human 2008. 07. 16. 0:50
de épp ezaz, hogy a gagyi "hülye vagy jee!!!!" "fogd be a pofád xsolutions" kommenteket töröni kell, mert pont a közösséget rombolják. Vagyis minden trollt törölni kell reagálás nélkül, különben tékozló homár komment szintre süllyed és pont azt veszted el - a témádra értelmesen reagálókat - akik miatt jó blogolni.
Az ilyen nem törlök kommentet dolgokat tipikusan olyanok írják midnig akik 100 napi látogatónál jrátak kb, vagy ilyesmi. Amikor először lett kommentelés a blogomon nekem sem kellett sokat törölni, de most már muszáj.
5. Varsányi Martina 2008. 07. 16. 11:02
@human: ebben teljesen igazad van, bár nálam a közösség kultúremberekből áll (még), ezért erre nem fókuszálok. Ezért is a kiegészítő információ a blogetikettre.
Az angol szakirodalom is pont ezeket a kérdéseket veti fel a komment-policykkel kapcsolatban. Ne törölj, de ne is írj "hülye vagy jééé"-t, és mi történik, ha valaki még is ezt írja? Ráadásul az itthon még kevésbé figyelembevett szerzői jogi részével is foglalkoznak: kié a komment a blogon?
6. human 2008. 07. 16. 13:22
áh, szerzői jog csak akkor jön be ha elég egyedi a komment. Ami 2 sorosaknál elég valószínűtlen. Plusz te csak a nálad megjelenését szünteted meg, attól még akárhova kirakhatja máshova, övé a mű, de neked nem kötelező megjeleníteni a "magántuljdonodon", ahogy oda a szólásszabadság sem áll (pár troll azzal szokott jönni, hogy itt nincs szólásszabadság)
7. Varsányi Martina 2008. 07. 16. 13:44
Végső soron mindegy, hogy mi alapján hagysz jóvá / törölsz hozzászólásokat. A lényeg, hogy az ember tudja, mire számíthat. Moderálásra, vagy homár féle anarchiára.